28 listopada 2018

Purpurowa irezyna

Bardzo ciemne, purpurowe liście z amarantowymi żyłkami i jaskrawoczerwone pędy nieznanych mi dotąd roślin stanowiły efektowne tło dla misternych pajęczyn. Sfotografowałam je, a wkrótce pojawiła się ciekawość - cóż to za rośliny??
Posadzone gęsto na dwóch kwadratowych rabatach w Parku Cytadela. Ta bardziej zacieniona "wydała" rośliny ciemniej ubarwione z jaskrawym użyłkowaniem liści. Wszystkie miały wysokość od 60 do 80 cm, pokrój wzniesiony, niezbyt rozgałęziony, liście duże, o długości od kilku do 10 cm, kwiatów się nie dopatrzyłam. Nie mam pewności, lecz po obejrzeniu iluś tam zdjęć w necie, skłaniam się ku temu, że prawdopodobnie jest to irezyna Lindena.

Irezyna Lindena (Iresine lindenii)      5 września
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)
irezyna Lindena (Iresine lindenii)


Irezyny rosnace na dwóch klombach fotografowałam 5 września. Rośliny na jednym klombie były bardziej fioletowe z czerwonymi łodygami, na drugim - czerwonawe (zdjęcia nr 3 i 4).

Poniżej zamieszczam zdjęcie młodych roślin z rabaty wykonane w ogrodzie botanicznym na początku sierpnia 2023 r.

irezyna (Iresine)


--------------------------

Irezyna (Iresine P. Browne 1756) – rodzaj roślin z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae Juss.). Znanych jest około 70 gatunków (angielska Wikipedia podaje, że rodzaj ten liczy jedynie 20 do 25 gatunków).

Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa εριος (erios), oznaczającego "wełnisty", odnoszącego się do kwiatów pokrytych włoskami.

Występowanie - rośliny z rodzaju irezyna rosną w tropikach Ameryki Południowej i Środkowej.

W Europie i USA hoduje się głównie dwa gatunki:
  • irezynę Herbsta (Iresine herbstii Humb. & Bonpl.) 
  • irezynę Lindena (Iresine lindenii Hook. ex Lindl.).


Pędy - jaskrawoczerwone, osiągają 30-70 cm wysokości (w tropikach są znacznie wyższe).

Liście - jaskrawo ubarwione, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami, lancetowate lub okrągłe. Barwa liści - na ogół czerwona. Najczęściej są one amarantowo-purpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe. Bywają też gatunki/odmiany o liściach zielono-białych z ciemnoczerwonymi łodygami.

Kwiaty -  drobne, białe lub kremowe o niewielkich walorach dekoracyjnych.
Irezyna -  link, link, link
Iresine herbstii  - linklink, link
Iresine lindenii - linklink,u90.82.   (155)


irezyna czerwone liście łodygi, Iresine, irezyna Lindena, Iresine lindenii, irezyna roślina zdjęcia opis, Iresine zdjęcia informacje wygląd, irezyna Lindena zdjęcia opis, Iresine lindenii zdjęcia informacje, irezyna roślina chwile zachwycone, Iresine chwile zachwycone, irezyna Lindena chwile zachwycone, Iresine lindenii chwile zachwycone, purpurowe łodygi i liście, czerwone pędy i liście, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz