22 grudnia 2018

Świerk sitkajski 'Nana'

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, lecz zapewne nie będą one białe, przynajmniej w moim mieście. W domu już pachnie choinka, na razie ozdobiona tylko lampkami, a jej widok przypomniał mi o pewnym uroczym świerku z Ogrodu botanicznego, którego rozwijające się igły i gałązki fotografowałam przez kilka miesięcy - tak mi się spodobał :-)
Czego to człowiek nie potrafi dokonać? Oto karłowata i bardzo powoli rosnąca odmiana świerka sitkajskiego (Picea sitchensis (Bong.) Carrière), która to, spośród wszystkich gatunków świerka, rośnie najszybciej (nawet metr rocznie).
Pięknych, nastrojowych Świąt Wam życzę, by wszystko co dobre trwało jak najdłużej, a wszystko niefajne - szybko przemijało.

Świerk sitkajski 'Nana 2 maja
Świerk sitkajski 'Nana'   2 maja
Świerk sitkajski 'Nana'   2 maja
Świerk sitkajski 'Nana'   2 maja
Świerk sitkajski 'Nana'  2 maja
Świerk sitkajski 'Nana'   22 maja
Świerk sitkajski 'Nana'  22 maja
Świerk sitkajski 'Nana'   15 czerwca
Świerk sitkajski 'Nana'   26 czerwca
Świerk sitkajski 'Nana'   26 czerwca
Świerk sitkajski 'Nana'   26 czerwca
Świerk sitkajski 'Nana'   21 sierpnia-------------------------------Świerk sitkajski 'Nana' (Picea sitchensis 'Nana') - kompaktowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerku sitkajskiego, gatunku drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Pod tą nazwą w XIX wieku była opisywana odmiana, która nie rozmnażana, prawdopodobnie zanikła.
Współcześnie pojawiła się pod nieprawidłową nazwą, karłowa odmiana pochodząca z Holandii (1986 r.), o kulistym pokroju i interesującym srebrzysto zielonym zabarwieniu.

Wzrost - powolny, po 10 latach osiąga ok. 0,5 m średnicy (ostatecznie dorasta do 2 m średnicy). [Świerk na moich zdjęciach miał ok.80-90 cm wysokości i nieco mniejszą średnicę.]

Pokrój - owalny (można go kształtować usuwając pojawiające się niekiedy pędy przewodnie).

Gałęzie - niezwykle zwarte.

Igły - nastroszone, kłujące, z zewnątrz (ciemno)zielone, od spodu zaś srebrzystoniebieskie, co daje wrażenie dwu kolorowości.

Wymaga wysokiej wilgotności powietrza oraz zacisznego miejsca w ogrodzie, stanowisko słoneczne.

Świerk sitkajski 'Nana' najlepiej rozwija się na glebach żyznych o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej wybarwia się na stanowiskach słonecznych, jednak półcień jest w pełni tolerowany. Roślina jest dość odporna na mróz, szczególnie starsze okazy, jednak młodsze egzemplarze powinno się okrywać na zimę.

Odmiany podobne - Picea sitchensis Silberzwerg i Picea sitchensis Papoose.źródło 1, źródło 2, źródło 3, link 4,u98.97. (153) [TL134]

świerk sitkajski Nana, Picea sitchensis 'Nana', świerk sitkajski Nana zdjęcia, Picea sitchensis Nana opis, świerk sitkajski Nana wygląd, Picea sitchensis 'Nana' informacje, miniaturowy świerk, świerk nana chwile zachwycone,


6 komentarzy:

 1. Ale cudny:) Tobie też wesołych świąt życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdziwa piękność. :) Życzę bardzo szczęśliwych świąt, zdrówka, spełnionych marzeń i magii. <3

  U mnie deszcz, no cóż... dobrze, że lubię deszcz. heheheh :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie iglaste mogłyby mi towarzyszyć w każdym zakątku ogrodu. Jak najwspanialszych świąt i samych pomyślności w 2019 roku! Pozdrawiam świątecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie dziękuję za wszystkie piękne życzenia i Tego wszystkiego życzę nawzajem :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko! Miałam coś takiego, nie wiedziałam jak się nazywa, ale to już i tak nieważne, bo kozy zjadły :-/
  Droga Aniko - zdrowia, szczęścia i bogactwa, nie tylko w Święta, no ale skoro jest okazja, to przyszłam i życzę :)
  Kanionek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, Kanionku! Tobie również składam najlepsze zyczenia, co prawda poniewczasie (ależ mam zaległości z odpowiedziami na komentarze!).

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...