3 listopada 2014

Ogniki pamiętających


Tegoroczne Święto Zmarłych było nadzwyczaj ciepłe i pogodne, dłużej można było zatrzymać się przy odwiedzanych grobach i z przyjemnością spacerować alejkami. Groby ustrojone różnobarwnymi kwiatami z daleka przypominały kwietne kobierce. Jednak po zapadnięciu zmroku przepych barw zniknął, za to cmentarze rozbłysły tysiącami małych, migoczących światełek czyniąc je miejscami niezwykle nastrojowymi i malowniczymi, nasączonymi jakąś kojącą mocą i spokojem.
Spróbowałam uchwycić tę magiczną atmosferę: wszechogarniająca ciemność zapadającego wieczoru rozpraszana setkami maleńkich ogników.

Ogień, jako jeden z żywiołów posiada jakąś magiczną, duchową moc. 
Płomień świecy uważa się za ogień oswojony - łącznik pomiędzy zaświatami.

Znicze zapalane na grobach są symbolem modlitwy o dopuszczenie zmarłych do wiecznej światłości, wyrażającym też naszą wiarę w spotkanie z nimi w "lepszym świecie".
Zwyczaj zapalania zniczy ma bardzo odległą tradycję, wywodzi się z dziadów - przedchrześcijańskiego obyczaju zadusznego.
Istotą święta dziadów "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib.
Celem obrzędu było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju.
W tradycji słowiańskiej święta zaduszne przypadały od trzech do sześciu razy w roku - w zależności od danego regionu. Np. Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą Zaduszkową, będące przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (zależnie od faz księżyca)
Oswojony płomień rozpraszał ciemność, tak jak Chrystus jest światłością zapowiedzianą przez proroków. Płomień stał się symbolem prawdy.
Zapalone znicze są znakiem pamięci o tych, którzy odeszli, wyrazem naszej łączności z nimi oraz wiary ze ich dusze zmarłych trafią do raju.
Zapalona świeca czy znicz to sposób na okazanie szacunku i oddania oraz naszej więzi ze zmarłymi. W świetle dziennym płonący ogień świecy wydaje się blady, niemal niewidoczny. Za to z nastaniem ciemności nabiera jakiejś niezwykłej mocy i wyrazu.

źródło
link 1, link 2, link 3


81030

znicze na grobach, światła na cmentarzu, abstrakcyjne światła znicze, palące się znicze zdjęcia, zapalone znicze na grobach, zapalone znicze cmentarz abstrakcja, ogniki znicze chwile zachwycone, cmentarz wieczorem zdjęcia, groby oświetlone zniczami, zdjęcia ustrojonych grobów, zapalone znicze chwile zachwycone,

4 komentarze:

 1. Ha, coś innego niż robaczki i kwiatki! ;o) Ciekawe abstrakcje Ci wyszły - jak widać, trzeba tylko odrobiny pomysłowości :o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zainspirował mnie Twój eksperyment z tym, że ja poruszałam aparatem :-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Te światełka aż prosiły się, żeby zrobić z nich jakąś abstrakcję :-). Dziękuję

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...