25 listopada 2014

Łaknąca słońca, sanwitalia rozesłana

Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens)
Dziś popełniam wyłamanie z konwencji (zdaje się, że nie pierwsze) zachwycania się niezwykłymi roślinami łąkowymi i chwastami, bowiem pewnego listopadowego dnia zauroczyły mnie małe, żółte słoneczka niemal wysypujące się ze skrzynek ustawionych na parapecie mijanego domu. To sanwitalia rozesłana. By nie zapomnieć nazwy tej urokliwej rośliny ozdobnej "przetłumaczyłam" ją po swojemu - witająca słońce. Albo witalne słoneczka. Sama nie wiem, na które "tłumaczenie" się zdecydować, ale fakt jest taki, że owe żółte kwiatki rozproszyły burość dnia na długą chwilę.
Teraz, po przymrozkach, pewnie są już tylko wspomnieniem, ale jakże energetyzującym i witalnym  :-) .

Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Pochodząca z Meksyku sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) jest łatwa w uprawie, ale ma też kilka wymagań tj. nie znosi przelania, potrzebuje słońca i cotygodniowego nawożenia
Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Pochodząca z Meksyku sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) jest łatwa w uprawie, ale ma też kilka wymagań tj. nie znosi przelania, potrzebuje słońca i cotygodniowego nawożenia
Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) może mieć kwiaty w kolorach od cytrynowo żółtego do pomarańczowego. Środek kwiatów (kwiaty rurkowe) może być zielony, żółty lub ciemnobrązowy.
Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) - rozmnaża się przez wysiew nasion do pojemników. Kiełkuje w temperaturze pokojowej po około 2 tygodniach. Kwitnąca roślina pokryta jest drobnymi kwiatkami o średnicy 2-2,5 cm
Sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens
Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) - w przypadku przesuszenia więdnie, ale szybko wraca do formy po solidnym podlaniu. Kwitnie od czerwca do mrozów  (fot. 12 listopada)------------------------------


Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens) - jednoroczna roślina uprawiana z rozsady należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Meksyku.

Wysokość - od 10 do 30 cm. Roślina o pędach silnie rozkrzewionych, w dolnej części pokładających się. Sanwitalia tworzy gęstą, niską darń.

Ozdoba rośliny - kwitnąca sanwitalia praktycznie pokryta jest drobnymi kwiatkami (średnica 2-2,5 cm), w kształcie przypominającymi stokrotki.
Kolor kwiatów języczkowych - od cytrynowo żółtych do pomarańczowych. Środek (kwiaty rurkowe) może być ciemnobrązowy, zielony lub żółty.

Liście ciemnozielone, małe ułożone naprzeciwlegle, jajowatolancetowate i całobrzegie. Pędy gęsto ulistnione. Pędy i liście są owłosione.

Kwitnie - od lipca do mrozów. Zakwita po 10 tygodniach od wysiewu.

Uprawa - roślina dość łatwa w uprawie, rzadko sprawia problemy, choć ma pewne wymagania. Przede wszystkim jest ciepłolubna, potrzebuje odpowiedniej gleby i stanowiska. Ważne jest też umiejętne nawadnianie - sanwitalia jest wrażliwa na zalewanie oraz przesuszenie. W przypadku przesuszenia więdnie, ale szybko wraca do formy po solidnym podlaniu.
Wymaga regularnego zasilania nawozem płynnym do roślin kwitnących (może być to nawóz do pelargonii lub surfinii - raz na tydzień).

Choroby - sanwitalie są odporne na ataki szkodników i chorób.

Rozmnażanie  -  przez wysiew nasion w marcu lub kwietniu do pojemników. Kiełkuje w temperaturze pokojowej, w ciągu około dwóch tygodni. Młode roślinki powinny rosnąć w temperaturze nieco niższej niż pokojowa. W kwietniu można sanwitalie wysiać do zimnego inspektu, a w początkach maja wprost do gruntu. Nasion nie przykrywać ziemią. Jeżeli wysiewamy do pojemnika - przykryć szybą lub woreczkiem. Gęsto rosnące siewki lepiej poprzerywać niż pikować, bo polegnatka ma dość kruchy system korzeniowy i niezbyt dobrze znosi przesadzanie. W celu rozkrzewienia siewki uszczykiwać. Rozstawa 30 x 30 cm

Gleba - lekka, przepuszczalna, dobrze uprawiona, umiarkowanie żyzna odczynie lekko kwaśnym.

Stanowisko - słoneczne.

Zastosowanie - nadaje się na kwietniki, obwódki, do pojemników i skrzynek balkonowych. Dobrze wygląda posadzona między skałami lub wzdłuż ścieżek, może też służyć jako wypełniacz pustych miejsc po wiosennych roślinach cebulowych.
Polecana kompozycje kwiatowe: sanwitalia + lobelia (słońce) czy sanwitalia + pelargonia (słońce).


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6

86500

sanwitalia rozesłana, polegnatka, Sanvitalia procumbens, sanwitalia rozesłana zdjęcia informacje, polegnatka opis zdjęcia, Sanvitalia procumbens zdjęcia opis, jednoroczna roślina żółte kwiatki, żółte kwiatki na balkon, sanwitalia rozesłana uprawa opis, polegnatka uprawa opis zdjęcia, Sanvitalia procumbens uprawa opis, sanwitalia rozesłana chwile zachwycone 


3 komentarze:

 1. Jak gwiazdki słoneczne .

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka slodka! Lubie takie "chwastowato" wygladajace kwiatki. Ale widze ze na stanowisko sloneczne (no w koncu Meksykanka) wiec na moim balkonie nie ma nia niestety nadzieji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym (dowolność stanowiska, nasłonecznienia oraz samowystarczalność w kwestii pielęgnacji) polega, moim zdaniem, przewaga chwastów i roślin łąkowych - wyrosną tam, gdzie znajdą odpowiednie warunki. Wtedy wystarczy je tylko podziwiać :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...