20 maja 2015

Klon jesionolistny - wiosenne liście


Teraz gdy wiem już jakie liście posiada klon jesionolistny, z niejakim zdziwieniem zauważam go w wielu miejscach, zarówno w postaci drzew w różnym wieku, jak i wysokich niby krzewów. W poprzednim odcinku pokazałam kwiaty tego drzewa oraz podałam opis botaniczny. Wynika z niego, m.in., że klon jesionolistny jest rośliną inwazyjną, zagrażającą (tłumiącą) innym gatunkom. Nie mnie jednak osądzać te czy inne rośliny pod tego rodzaju kątem, gdyż interesują mnie one same w sobie, jako jeden z cudów natury, który dane mi jest zobaczyć i przeżyć.
    Przy mojej aktywności fotograficznej możesz liczyć na niemal pełną dokumentację faktograficzną :-)  - dziś przedstawiam tylko liście, a na deser tworzące się owoce klonu jesionolistnego.
Ze względu na sporą ilość zdjęć, sylwetki drzew - pokrój, pień i korę pokażę w kolejnym (ostatnim?) odcinku poświęconym temu gatunkowi klona.
No to zaczynamy! Na początek pąki. Pamiętasz? Są to pąki kwiatowe, nie liściowe - to od nich drzewo rozpoczyna swą wegetację i zakwita (osobniki męskie!) najwcześniej spośród niemal wszystkich drzew.

Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - rozwijające się kwiaty męskie, zawiązków liści jeszcze nie ma, a przynajmniej ich nie widać. Pąki mają brudnożółto-brązową barwę (wygląd 16 marca, Łąka Wschodnia)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - młode liście (wygląd 14 kwietnia)
Młode pędy są pokryte woskowatym, białoniebieskawym i łatwo ścierającym się nalotem (cecha rozpoznawcza)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) osobnik żeński - niezbyt widoczne kwiaty żeńskie rozwijają się równocześnie z liśćmi. Ciekawostka - owoce pojawiają się wyłącznie na osobnikach żeńskich   ;-P .
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) ten sam osobnik żeński - widoczne są młode listki, ale bardziej rzucają się w oczy zeszłoroczne szypułki, z których odpadły owoce (fot. 14 kwietnia, park przy Drodze Dębińskiej)
Pierzaste liście klona jesionolistnego  (Acer negundo L.) stanowią wyjątek wśród klonów - młode liście (wygląd 14 kwietnia)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - liście (fot. 2 maja)
Listek szczytowy często dość głęboko wcięty, czasem nawet wyraźnie trójklapowy; wcięcia na listkach bocznych są zwykle mniejsze, a niekiedy w ogóle nie występują. Czasami jednak mogą być większe niż na listku szczytowym.
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - ulistnienie drzewa o pokroju nieco krzaczastym (fot. 2 maja, Łąka Wschodnia)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - liście (fot. 11 maja)
Górna powierzchnia liści jest zielona, dolna owłosiona.
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - liście (fot. 11 maja)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - liście (fot. 11 maja)
Liście naprzeciwległe, nieparzystopierzaste, składające się z 3-5 (9)listków na krótkich łodyżkach, osiągają długość 15 cm.
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - liście (fot. 11 maja)
Poszczególne listki są owalno-lancetowate i zaostrzone, o brzegach nieregularnie piłkowanych
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) osobnik męski - liście rozwijają się po przekwitnięciu kwiatów. Ta gałązka bardzo się rozrosła (porównaj ze zdjęciem kwiatów z poprzedniego odcinka - zdjęcie nr 13).
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - inna gałązka tego samego drzewa (osobnik męski) - fot. 11 maja
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - rzut oka na pień drzewa. Dokładniej pokażę korę, pień i pokrój tych drzew w kolejnym odcinku - fot. 11 maja.

Po przekwitnięciu zapylonych dzięki wiatrowi kwiatów, drzewa szybko wytwarzają owoce, które często utrzymują się na drzewie przez całą zimę. To znak rozpoznawczy osobników żeńskich.

Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - dojrzewające owoce (fot. 11 maja)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - na innym osobniku (inna odmiana?) dojrzewające skrzydlaki (owoce) mają czerwonawe zabarwienie (fot 11 maja, Łąka Wschodnia).
Klon jesionolistny (Acer negundo L.)  - zeszłoroczne owoce dotąd utrzymywały się na drzewie (fot. 17 marca)
Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - po rozwinięciu kwiatów (męskich) na szczycie zaczynają pojawiać się jasnozielone zawiązki liści (fot. 9 kwietnia)

---------------------------------


Ogólny opis klona jesionolistnego podałam tutaj. Poniżej przytaczam jedynie opis liści:


Blaszkowate, nieparzystopierzaste, złożone (wyjątek wśród klonów!) z 3-5(7) listków, długości całkowitej 10-25cm. Listki bardzo zmienne w formie, czasami nieregularnie podzielone, przeważnie jednak owalno-lancetowate o zaostrzonym i mocno wyciągniętym wierzchołku, długości 5-10 cm, na brzegu ostro i głęboko, nieregularnie ząbkowane, z góry matowo jasnozielone i nagie, od spodu lekko owłosione, cienkie (przez co nieco zwisające), umieszczone na bardzo krótkich ogonkach (czasami wręcz siedzące) z wyjątkiem listka szczytowego, który ma dłuższy ogonek. Listek szczytowy często dość głęboko wcięty, czasem nawet wyraźnie trójklapowy; wcięcia na listkach bocznych są zwykle mniejsze, a niekiedy w ogóle nie występują, ale czasami mogą być też większe niż na szczytowym. Nerwy dochodzą do brzegu blaszki.  

Ustawienie liści - naprzeciwległe na długich, w młodości czerwonawych ogonkach.  

Okres występowania liści - od połowy kwietnia do przełomu września i października, czasem do końca października. 
Liście zaczynają się rozwijać około połowy kwietnia. Pod koniec września rozpoczyna się ich przebarwianie. Zmiana koloru jest raczej nieznaczna (wyjątkowa cecha wśród klonów) - jasnozielona barwa przechodzi stopniowo w wyblakły, żółtawy kolor. Liście opadają stopniowo od przełomu września i października do końca października. 

Klon jesionolistny jest jednym z drzew dość wcześnie tracących liście. Ich przebarwienie następuje na początku października, a przed połową tego miesiąca drzewa są już całkiem bladożółte. Około połowy października (w przypadku przymrozków czasem nawet wcześniej) opadanie liści staje się intensywne i przed początkiem listopada ich zdecydowana większość jest już na ziemi. Opadanie liści rozpoczyna się zwykle od wierzchołka, co powoduje dość charakterystyczny wygląd klona jesionolistnego jesienią: drzewo na szczycie korony posiada bezlistne, miotlasto sterczące w górę gałązki.
Pierzaste liście klona jesionolistnego stanowią wyjątek wśród klonów.           

źródło - Moje drzewa

125.

klon jesionolistny, Acer negundo, jasioklon, klon jesionolistny liście zdjęcia, Acer negundo wygląd liści, jasioklon liście wygląd, klon jesionolistny chwile zachwycone, Acer negundo chwile zachwycone, jasioklon liście chwile zachwycone,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz