10 kwietnia 2013

Kwiaty smoka

Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)
Odnalazłam znów te tajemnicze rośliny, które zimą odkryłam na Wschodniej Łące. Wówczas były ośnieżone, ale i tak urzekły mnie swoim osobliwym wyglądem. Nie wiem jak się nazywają, lecz teraz, gdy ich koszyczki kwiatowe się otworzyły, może będzie łatwiej je zidentyfikować. Tymczasem nazywam je "kwiatami smoka", bo sądzę, że właśnie takie wybrałby smok do swojego bukietu :-).
     Pogoda niezbyt sprzyjała (zachmurzenie, wiatr i chłód), ale nie mogłam się powstrzymać przed pójściem na łąkę (rośliny znalazłam poprzedniego dnia wracając z innej wyprawy - zdążyłam zrobić im zaledwie kilka zdjęć i... akumulator wyczerpał się, a nie zabrałam zapasowego - nauczka na przyszłość!). Z powodu zachmurzenia, ale i wyblakłych kolorów suchych roślin (wiosny ciągle tu nie widać), zdjęcia są, jakie są, lecz i tak jestem zadowolona.
Przeszukałam sporo stron internetowych w poszukiwaniu podobnych roślin, ale na nic nie trafiłam! To naprawdę dziwne, chyba, że latem, w porze kwitnienia kwiaty mają inną barwę niż teraz (obecnie jest jasnożółta). Sfotografowałam również liście, są bardzo charakterystyczne. Pokrój rośliny charakteryzuje się tym, ze łodyga główna jest  niewysoka i ma jeden kwiat. Łodyga ma zwykle dwa rozgałęzienia - kwiaty na tych (równie długich) łodyżkach wypadają znacznie wyżej niż środkowy kwiat - w ten sposób przypomina mi postać z wysoko uniesionymi rękami. Spotkane przeze mnie okazy miały wysokość 40-60 cm.
 Roślina posiada charakterystyczne, ostro zakończone liście z kolcami
Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)
Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)

Szukałam w rodzinie astrowatych, ponieważ przypominają trochę ostrożnie, inne wskazówki kierowały mnie na mniszka kolczastego, ale po powtórnym przejrzeniu Internetowego Atlasu Roślin Polskich nabieram przekonania, że jest to dziewięćsił pospolity.

Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)
Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)
Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)
Dziewięćsił pospolity -  wygląd suchych roślin w kwietniu
Zobacz też wpisy:
dziewięćsił pospolity, dziewięćsił suchy kwiat, smocze kwiaty zdjęcia, dziewięćsił pospolity chwile zachwycone, dziewięćsił pospolity grafika, dziewięćsił pospolity jak wygląda, dziewięćsił pospolity Carlina vulgaris

4 komentarze:

 1. Dziewięćsił ma kwiat i liscie prawie bezposrednio przy ziemi, łodyga jest bardzo krótka, więc to na pewno nie on.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czytałam, że jest także dziewięćsił bezłodygowy, który rzeczywiście ma krótką łodygę i większy kwiat. Chyba ten masz na myśli. Doczytałam, że dziewięćsił obejmuje ok. 34 gatunki. Więc może jednak to któryś z nich? Pozdrawiam

   Usuń
 2. Obiecałem, więc pojawiam się i piszę kilka słów na temat zdjęć :) Kolory bardzo mi się podobają, podobnie kompozycja (na większości). Jedyne zastrzeżenie, jakie bym zgłosił, to trochę ciasne kadrowanie - czasem szkoda, że nie zmieścił się centymetr lub dwa więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, to dla mnie wielka pochwała! W sprawie ciasnego kadrowania mogę tylko tak się usprawiedliwić - jestem na takim etapie rozwoju :-). Może za jakiś czas znajdę lepsze, ciekawsze. Po prostu muszę dojrzeć :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...