3 lipca 2016

Początek czerwca

Oto kilka roślin, które sfotografowałam w pierwszym tygodniu czerwca. Oczywiście, uwieczniłam ich więcej, ale przecież nie zmieściłyby się w jednym wpisie :-). Wiele roślin kwitnie nadal, lecz z upływem czasu nie wyglądają już tak świeżo.
Jednemu gatunkowi poświęcam dziś nieco więcej uwagi - to podagrycznik pospolity, należący do rodziny selerowatych.

Cieciorka pstra (Securigera varia) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Kwitnie od maja do lipca (fot. 6 czerwca)
Wyka kosmata, wyka ozima (Vicia villosa Roth.) – gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty niebieskofioletowe i czerwonofioletowe. Łodyga miękko owłosiona, wiotka (fot. 2 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae). Kwiaty żółte, o średnicy 1-1,5 cm. Szypułki po kwitnieniu wzniesione lub odchylone, biało kutnerowate (fot. 2 czerwca)
Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) - gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych. Kwitnie od czerwca do października, kwiaty zapylane są przez błonkówki (fot. 2 czerwca)
Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia, jest owadopylna (fot. 5 czerwca)
Koniczyna białoróżowa, koniczyna szwedzka (Trifolium hybridum) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Okres kwitnienia zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Kwiaty zapylane są przez pszczoły i trzmiele (fot. 6 czerwca)
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L. 1753) – gatunek rośliny zielnej z rodziny astrowatych. Kwitnie od maja do września (fot. 6 czerwca)
Wyka kosmata, wyka ozima (Vicia villosa Roth.) – kwiaty zebrane w kwiatostany groniaste, osadzone na długich szypułkach. W stanie dzikim występuje pospolicie na terenach nizinnych i w niższych partiach gór (fot.6 czerwca)
Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) - wyrastające na szczycie łodyg kwiatostany typu koszyczek o średnicy do 5 cm. Brzeżne duże, białe kwiaty języczkowe, pełnią rolę powabni. Wnętrze koszyczka wypełniają ściśle upakowane, drobne, obupłciowe kwiaty rurkowe o żółtej barwie. Dojrzewają one stopniowo, poczynając od brzegu koszyczka w kierunku środka (fot. 5 czerwca)
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.), nazywana także koniczyną czerwoną lub koniczem – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Kwitnie od maja do września. Zapylana głównie przez trzmiele (fot. 3 czerwca)
Cieciorka pstra (Securigera varia) –  rozwijające się kwiaty. W kwiatostanie znajduje się 10-20 kwiatów. Ułożenie kwiatów na małych szypułkach - po okręgu. Górne kwiatki jeszcze nie ustawiły się pionowo ku słońcu (fot. 6 czerwca)
Koniczyna białoróżowa, koniczyna szwedzka (Trifolium hybridum) – kwiaty motylkowe, kwiatostanem są kuliste główki z białą koroną, później różowiejącą. Szypułki wewnętrznych kwiatów w główce są 2-3 razy dłuższe od rurki kielicha. Żagielek znacznie dłuższy od skrzydełek i łódeczki (fot. 6 czerwca)
Rozchodnik ostry (Sedum acre L.), nazwa ludowa: pryszczyniec - gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W Polsce jest rozpowszechniony na całym niżu, rzadszy na pogórzu. Kwitnie od czerwca do sierpnia (fot. 5 czerwca)
Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) - gatunek paproci z rodziny nerecznicowatych  (fot. 5 czerwca)

I jeszcze obiecany podagrycznik pospolity. 

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Kwitnie od czerwca do lipca, jest owadopylna (fot. 6 czerwca)
Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) - drobne kwiaty tworzą duże, baldachy złożone, 12-13 szypułkowe. W poszczególnych baldaszkach jest 12-20 pojedynczych kwiatów na równej długości szorstkich szypułkach. Kwiaty są przedprątne, obupłciowe lub męskie. Płatki korony białe lub jasnoróżowe, o wierzchołkach zagiętych do środka.
Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) – liście odziomkowe i dolne łodygowe są długoogonkowe, podwójnie trójlistkowe; środkowy listek jest największy. Poszczególne listki są niesymetrycznie jajowate, zaostrzone, pojedynczo lub podwójnie piłkowane, ogonkowe. Dolne liście pochwiasto osadzone na łodydze. Liście górne są pojedynczo trójdzielne.
Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) – łodyga wzniesiona, górą rozgałęziająca się, naga lub krótko owłosiona, w środku pusta (dęta) i bruzdowana. Osiąga wysokość 50-100 cm. Pod ziemią czołgające się, silne kłącze o zgrubiałych węzłach, wytwarzające liczne rozłogi (fot. 6 czerwca)

Choć nie zawsze jest piękna pogoda, ja nauczyłam się cieszyć deszczem, bo wiem, że rośliny bardzo go potrzebują. 


Wyschnięta ziemia, wyschnięte błoto


e04.99


kwiaty w czerwcu zdjęcia, zdjęcia kwiatów łąkowych, czerwcowe kwiaty zdjęcia, kwitnące rośliny łąkowe zdjęcia, cieciorka pstra, pięciornik srebrny, koniczyna kwiaty zdjęcia, wyka kosmata zdjęcia, kwiaty łąka chwile zachwycone, rośliny łąkowe, czerwcowe kwiaty chwile zachwycone, wyschnięta ziemia,


14 komentarzy:

 1. Moim faworytem jest wyka. Świetne jest też to ostatnie zdjęcie - wygląda jak satelitarne zdjęcie jakiejś pustyni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Ta wyschnięta ziemia była inspirująca :-)

   Usuń
 2. Jestem oczarowana Twoimi zdjęciami :* Ostatnio widziałam cieciorkę i zastanawiałam się co to za gatunek ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta młoda cieciorka wyglądała nieco inaczej niż ta dojrzała, dlatego nawet sprawdzałam czy nie jest to jakaś inna roślina. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Ostatnie zdjęcie świetne - zgadzam się z Grzegorzem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zdjęcia.
  Piękno w naturze zdecydowanie może zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie poznawać dzięki Tobie nazwy roślin łąkowych, które spotykam .....
  Pozdrawiam ciepło i dziękuje za odwiedziny u mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dowiedziałaś się nazwy jakiejś rośliny tu przedstawionej. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 6. Dobrze że mi przypomniałaś, bławatka muszę sobie przesiać do ogrodu, bo mi go synowie wykosili przez pomyłkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wpis. Świetne ostatnie zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! A to wyschnięte błoto było wyjątkowe. Parę dni później znów odwiedziłam tamtą łąkę i... nie było po nim śladu.

   Usuń