10 lipca 2015

Ognista gailardia

W miejskiej dżungli każdy skrawek ziemi ma wartość, jakby betonu nigdy nie było za wiele. Dla mnie najcenniejsze są wszelkie oazy zieleni i kwiatów. Ot, choćby klomby czy rabaty przy posesjach. Przedstawiam dziś gailardie. Ze względu na termin kwitnienia - już od początku czerwca, przypuszczam, że należą do gatunku gailardii ogrodowej obejmującego mieszańce pochodzące od gailardii ościstej, w stanie naturalnym występującej w Ameryce Północnej.
Przypuszczam, że Vincent nie widział nigdy gailardii. Gdyby tak było, jestem przekonana, że te pełne ekspresji kwiaty zainspirowałyby go do namalowania choćby jednego obrazu.
Żółte kwiaty widoczne na niektórych zdjęciach to nachyłki, należące również do rodziny astrowatych.

Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)


 ----------------------------Gailardia, dzianwa (Gaillardia Foug., 1786) - rodzaj z rodziny astrowatych. Należy do niego około 30 gatunków pochodzących głównie z Ameryki Północnej (USA), a tylko dwa gatunki pochodzą z Ameryki Południowej.
Nazwa "gailardia" została nadana na cześć M. Gaillard de Charentonneaufrancuskiego sędziego żyjącego w XVIII wieku, który był patronem botaniki. 

Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida) - bylina z rodziny astrowatych. Nazwa gatunkowa jest nazwą zbiorową mieszańców pochodzących od gatunku gailardia oścista (Gaillardia aristata) występującego w stanie naturalnym w Ameryce Północnej.

Rośliny osiągają 30-70 cm wysokości.
Liście i pędy są miękko owłosione.

Kwiaty - duże koszyczki kwiatowe (średnicy ponad 8 cm) osadzone są na szczytach sztywnych pędów. Kwiaty brzeżne (języczkowe) są intensywnie zabarwione - bywają żółte, czerwone, purpurowe, jedno- lub wielobarwne. Natomiast kwiaty rurkowe, znajdujące się na  środku koszyczka, mają barwę brunatno-purpurową; niekiedy są silnie wyrośnięte.
Gailardia kwitnie od końca czerwca do września.

Gailardia najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych na stanowisku słonecznym. Należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Aby przedłużyć kwitnienie należy obcinać przekwitłe kwiatostany. Sadzi się ją w grupach na rabatach.

Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane wiosną (od połowy marca) lub przez podział roślin, także wiosną (najlepiej dzielić roślinę co 2-3 lata, a jeśli rośnie w glebie piaszczystej i suchej, gdzie wytworzyły długi korzeń palowy - można co 4-5 lat). Rozstawa roślin przy sadzeniu wynosi 30 x 40 cm. Młode rozetki rośliny są mrozoodporne.

Uprawiane w ogródkach kwiatowych i na działkach, jako rośliny ozdobne i na kwiaty cięte. Są odporne, dobrze znoszą upały, suszę, silne wiatry i zimno. Najlepiej rosną w pełnym słońcu na przepuszczalnym podłożu. W okresie kwitnienia mogą wymagać podpierania, gdyż ich ciężkie kwiatostany u uprawnych kultywarów mogą przewracać roślinę. Przed zimą byliny należy przyciąć nisko nad ziemią.
Byliny, rośliny roczne lub dwuletnie. 
Uprawiane gatunki gailardii (dołączyłam linki do stron z opisami i zdjęciami):

Niektóre gatunki gailardii są roślinami żywicielskimi gąsienic motyli nocnych, występujących w Ameryce Północnej i Meksyku.

gailardia (rodzaj roślin) - link 1, link 2


Zobacz też wpis Witajcie, gailardie!

.44.3..

gailardia, kwiaty ogrodowe, duże kwiaty ogrodowe, kwiaty ogrodowe zdjęcia, gailardia zdjęcia opis, gailardia obrazy informacje, gailardia chwile zachwycone, czerwono żółte kwiaty zdjęcia, kwiaty ogrodowe ładne zdjęcia

1 komentarz:

  1. U mnie bardzo słabo rosną, to kwestia podłoża, praktycznie same iły, na siłę użyźniane kompostem, ale dla tych kwiatów to za mało.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...