15 lipca 2015

Kolkwicja chińska


Późnym popołudniem w ostatni dzień maja wybrałam się do parku. Na przeciwległym skraju rozległego trawnika zobaczyłam ją od razu - różową wyspę. Grzecznie obeszłam cały skwer dookoła, ale okazało się, że wyspa znajduje się kilka metrów głębiej. Trudno, ruszyłam przez trawnik wprost ku niezwykłym krzewom o jasnozielonych wydłużonych listkach i wdzięcznie uginających się pędach obsypanych mnóstwem różowo-białych kwiatków.
W pierwszej chwili pomyślałam, że jest to krzewuszka, ale nie, okazało się, że to jej kuzynka - kolkwicja chińska. Jej rozdziawione, urocze kwiatki przypominają mi nieco kwiaty kurdybanku.
Zdaje się, że trafiłam na pełnię kwitnienia. Trzy tygodnie później nie było już bajecznej, różowej wysepki - na rozległym trawniki rosły tylko krzewy.

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) -  szybkorosnący krzew z rodziny przewiertniowatych, jedyny gatunek rodzaju Kolkwitzia. Pochodzi z Chin, gdzie dorasta do 5 m wysokości (u nas do 3,5 m) - fot. 31 maja
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - dzwonkowate kwiaty, zebrane są w luźne baldachogrona po 8-10 sztuk ukazują się późną wiosną na zeszłorocznych pędach. Osiągają do 2 cm długości.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - efektowny krzew ze względu na obfite kwitnienie i rozłożysty pokrój. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) -  na pierwszy rzut oka kwiaty kolkwicji przypominają kwiaty krzewuszki (obie te rośliny należą do rodziny przewiertniowatych), ale są delikatniejsze i osiągają 1,5-2 cm długości.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - w naszym klimacie może osiągnąć ok. 3,5 m wysokości, choć zazwyczaj dorasta do ok. 2 m. Charakteryzuje się szerokim pokrojem i delikatnie przewieszającymi się pędami.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - krzew o kulistym pokroju, zrzucający liście na zimę, mrozoodporny. Na łukowato wygiętych pędach powstają liczne, drobne, biało-różowe kwiaty, które bardzo często przysłaniają wręcz liście
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - liście rozmieszczone w jednej płaszczyźnie również wyglądają efektownie.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - drobne, różowe kwiaty z pomarańczową gardzielą zebrane są w liczne wiechowate kwiatostany. Kwitnie od maja do czerwca. Owocem są owłosione, suche niełupki, długo utrzymujące się na krzewie - również dekoracyjne. Owoce pojawiają się w sierpniu i długo utrzymują się na krzewie.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) jest rośliną ozdobną. Może być sadzona w ogrodach i parkach - pojedynczo lub w grupach, oraz w szpalerach. Świetnie prezentuje się na rabatach w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami,np. krzewuszkami, żylistkami, pęcherznicami lub jaśminowcami.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) -  kielichy kwiatów mają kształt dzwonków zakończonych pięcioma działkami kielicha. Roślina miododajna
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - a tu z gardziołka wystają dwa mleczaki  ;-P . Kwiaty pachną delikatnie.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) -  nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporna na mróz, szkodniki i choroby. Nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Podłoże powinno być dość przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste. Należy unikać podłoża silnie piaszczystego, ciężkiego, a także mokrego.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) -  młode liście jajowate lub eliptyczne z wyraźnie wydłużonym wierzchołkiem, pokryte są miękkimi, delikatnymi włoskami. Żywozielone, nie przebarwiają się jesienią, opadają późno.
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - kwiaty innego, znacznie starszego i bardzo wysokiego krzewu o (ok. 3,5 m). Liście miały ciemniejszy odcień zieleni, barwa kwiatów również wydała mi się nieco inna.


Więcej informacji znajdziesz w źródłach: źródło 1, źródło 2, źródło 3,


.46..4.

kolkwicja chińska, Kolkwitzia amabilis, krzew ozdobny różowe kwiaty, krzew białe różowe kwiaty,  kolkwicja chińska zdjęcia opis, Kolkwitzia amabilis zdjęcia opis, kolkwicja chińska obrazy informacje, Kolkwitzia amabilis uprawa informacje, kolkwicja chińska chwile zachwycone, Kolkwitzia amabilis chwile zachwycone,

4 komentarze:

 1. Dobrze że napisałaś o krzewuszce - nawet nie przypuszczałem że mamy do czynienia z odrębna rośliną, zawsze myślałem że to po prostu odmiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzewuszka i kolkwicja są spokrewnione i nieco podobne, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jednak choćby ich kwiaty wyraźnie się różnią.

   Usuń
 2. Aniko, nieodmiennie zadziwiasz mnie swoją dociekliwością, sumiennością i pamięcią, a przyroda zadziwia mnie swoją różnorodnością i rozrzutnością.
  Jakim cudem zapamiętujesz tak wielką ilość dziwnych (ale przecież nierzadko i uroczych) nazw, zapewne pozostanie dla mnie tajemnicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M.in. dlatego prowadzę ten blog, by zapamiętać nazwy poznanych roślin, których różnorodność wyglądu i nazw mnie również zadziwia. A poznaję je na bieżąco. Nieznane mi rośliny przykuwają uwagę - chcę im się dokładnie przyjrzeć, a także poznać nazwę. Pozdrawiam Cię, Krzysztofie.

   Usuń