30 lipca 2015

Ostróżeczka polna

Ostróżeczka polna (Consolida regalis)

Tego roku na Baśniowym Polu wysiano pszenicę, nie pszenżyto. To jednak prawda, że pewne chwasty są związane z konkretnymi uprawami, bo na owym polu, które wyglądało zwyczajnie, nie było ani maków, ani chabrów, ani ostróżeczki. Ich nieobecność wcale nie wpłynęła na zwiększenie plonu, ponieważ zamiast kolorowych kwiatów, nad niemal całym polem rozsnuła się mgiełka pióropuszy traw górujących ponad kłosami pszenicy.
Ucieszył mnie widok ostróżeczki rosnącej na nasypie broniącym wejścia na nieużytek, na którym m.in. znalazłam rezedę żółtą i złotooka. Kiedy byłam tam w połowie lipca widziałam, że ostróżeczka rozrosła się w spora kępę, obsypaną dziesiątkami kwiatów. Teraz pewnie już przekwitła i zawiązała owoce. Co z tego? Jej wysiłki pójdą pewnie na marne. W pobliżu pracowały już koparka, spychacz oraz wielkie ciężarówki wywożące ziemię. Najpewniej zaraz rozpocznie się tu jakaś budowa. Eh!

Ostróżeczka polna (Consolida regalis) - roślina jednoroczna wysokości 20-50(70) cm, łodyga wzniesiona, silnie rozgałęziona, owłosiona (fot. 6 czerwca)
Ostróżeczka polna (Consolida regalis) z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae  (fot. 29 czerwca)
Ostróżeczka polna (Consolida regalis) - liście 2-3-krotnie 3-listkowe, o odcinkach równowąskich szerokości 1 mm.
Ostróżeczka polna (Consolida regalis) - kwiaty zwykle ciemnoniebieskie, grzbieciste, z 5 zewnętrznymi płatkami okwiatu, górny płatek opatrzony skierowaną do tyłu, lekko zagiętą ostrogą długości do 2 cm
Ostróżeczka polna (Consolida regalis) - kwiaty wyrastające w kątach przysadek, zebrane w skąpokwiatowe, rozpierzchłe grona. Kwitnie od czerwca do września (fot. 16 lipca)


I jeszcze jedna ostróżeczka, samotnie rosnąca nieopodal jezdni. Widziałam ją tylko raz. Następnym razem w tym miejscu były tylko głębokie ślady opon ciężarówki.

Ostróżeczka polna (Consolida regalis) - roślina jednoroczna wysokości 20-50(70) cm. Siedliska - pola uprawne, miedze, przydroża, nieużytki, wysypiska  (fot. 6 czerwca)


-----------------------------------------Ostróżeczka polna (Consolida regalis Gray) - gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych.

Obszar występowania - Europa środkowa. W Polsce dość pospolita na niżu i na pogórzu.

Roślina jednoroczna wysokości 20-50(70) cm.

Łodyga - wzniesiona, silnie rozgałęziona, owłosiona.
Liście - 2-3-krotnie 3-listkowe, o odcinkach równowąskich szerokości 1 mm.
Kwiaty - zwykle ciemnoniebieskie, grzbieciste, z 5 zewnętrznymi płatkami okwiatu; górny płatek opatrzony skierowaną do tyłu, lekko zagiętą ostrogą dł. do 2 cm, wewnątrz jeden płatek miodnikowy (zrośnięty z dwóch) z ostrogą ukrytą w ostrodze zewnętrznej, kwiaty długoszypułkowe, wyrastające w kątach przysadek, zebrane w skąpokwiatowe, rozpierzchłe grona.
Kwitnie od czerwca do września.

Siedliska - pola uprawne, miedze, przydroża, nieużytki, wysypiska.

Roślina ozdobna - wykorzystywana na kwiaty cięte, występuje w licznych odmianach ozdobnych, m.in. o różnobarwnych lub pełnych kwiatach.

Ze względu na coraz skuteczniejsze metody zwalczania chwastów gatunek zagrożony wyginięciem na polach uprawnych. Nie podlega ochronie.

Roślina lekko trująca.

Ostróżeczka polna - roślina lecznicza:


Kwiaty (Flos Delphini consolidae) działają moczopędnie, wykrztuśnie, uszczelniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie krwi. Usprawniają krążenie krwi w obrębie gałki ocznej. Nie powinny jednak być polecane doustnie, ze względu na obecność delfininy. Ekstrakt z kwiatów ostróżeczki jest składnikiem niektórych kosmetyków do włosów (szampony) i oczu.
Wyciągi z kwiatów ostróżeczki (Delphinium Consolida Flower Extract) działają antyseptycznie, przeciwpasożytniczo, poprawiają krążenie krwi w skórze oraz usuwają obrzęki wokół oczu.

Ziele ostróżeczki polnej (Herba Delphini consolidae [Herba Consolidae regalis]) w medycynie ludowej używano jako środek zwalczający wszawicę, a także inne pasożyty zewnętrzne oraz jako środek moczopędny. Wyciąg alkoholowy z ziela ostróżeczki jest składnikiem preparatu Delacet (do zwalczania wszawicy).


źródło 1, źródło 2
Zobacz także zdjęcia kwiatów oraz inny opis ostróżeczki polnej TUTAJ


.51.76.


ostróżeczka polna, ostróżeczka polna pokrój, ostróżeczka polna jak wygląda, ostróżeczka polna zdjęcia, ostróżeczka polna zdjęcia opis, Consolida regalis opis zdjęcia, ostróżeczka polna chwile zachwycone, niebieskie kwiaty z ogonkiem, niebieskie kwiaty na łące, niebieski kwiat 5 płatków,  ładne niebieskie kwiaty polne

8 komentarzy:

 1. Nie spotkałam jej u mnie, muszę zwrócić uwagę w przyszłym roku. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostróżeczka podobno kwitnie nawet do września, wiec może jeszcze spotkasz ją tego lata :-)

   Usuń
 2. Czasami zdarza mi się zrobić takie głębokie koleiny, o jakich pisałaś, swoją ciężarówką. Gdy z miejsca kierowcy widzę kwiaty, bywa, że odczuwam żal, albo irytację czy zniechęcenie, ale cóż mogę zrobić?
  Kwiaty są ładne, mają cudnie nasycony kolor, a roślinka nazywa się uroczo:) Brakuje mi tylko zdjęcia kwiatu w dużym przybliżeniu, żebym mógł przyjrzeć się szczegółom i spróbować zapamiętać je.
  Cienkie listeczki kojarzą mi się w zielonym koprem. Czy zasadnie, Aniko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na końcu wpisu (pod źródłami) dodany jest link do zeszłorocznych zdjęć ("Rogulka - ostróżeczka polna"), tam możesz zobaczyć kwiaty sfotografowane z bliższej odległości. A listki? Tak, przypominają nieco koper :-)

   Usuń
 3. A mnie jej kwiaty kojarzą się trochę z orlikami. Pięknie okwitła ta niepozorna kępka. Myślę, że i w ogrodzie wyglądałaby uroczo. Miłej niedzieli Aniko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, Ewo. Ostróżeczka i orlik należą do tej samej rodziny jaskrowatych. Istnieją też odmiany ozdobne ostróżeczki - może posiejesz w swoim ogrodzie? Pozdrawiam i dziękuję.

   Usuń
 4. Ponownie trafiłem tutaj, tym razem zwabiony feromonem, na który jestem wrażliwy – tutaj jest nią piękna nazwa rośliny. Ciepła i taka… pieściwa.

  OdpowiedzUsuń