2 lipca 2015

Rezeda żółta

Być może rezeda żółta rzeczywiście jest rośliną pospolitą, lecz jestem przekonana, że wcześniej nigdy jej nie spotkałam. Wyrosła na sporym nieużytku, terenie, który rok-dwa temu został wyrównany spychaczem. Takie miejsca są dla mnie bardzo interesujące, gdyż można na nich obserwować pojawianie się różnych roślin, które od nowa zasiedlają ogołoconą ziemię. I właśnie pośród marun, maków, żmijowców, koniczyn, wyki, babki i wielu innych roślin rozkwitła ta jedna jedyna, za to już z daleka zwracająca uwagę, rozłożysta kępa rezedy żółtej. Jest to roślina dwuletnia, zatem być może nieopodal są już rozetki, które wydadzą kwiaty w przyszłym roku. Tylko czy budowa kolejnej firmy albo parkingu poczeka?

Rezeda żółta (Reseda lutea L.) – gatunek rośliny z rodziny rezedowatych.

Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - drobne kwiaty zebrane w grona podobne do kłosów. Korona kwiatów żółta, płatki w liczbie 6, trzydzielne. Pręciki liczne, odchylone na boki, prostują się w miarę dojrzewania.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - łodygi wzniesione, leżące lub podnoszące się, o długości 20-80 cm, pojedyncze lub rozgałęzione, ulistnione.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) zakwita na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja i kwitnie przez 10 tygodni.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - bezwonne kwiaty grzbieciste, zebrane początkowo w gęste grona, a w miarę wzrostu w coraz luźniejsze grona.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - w niższych partiach łodygi kwiaty już przekwitły i zaczęły tworzyć się owoce.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - dolne liście (odziomkowe) ułożone w rozetkę, niepodzielne lub trójdzielne, liście wyższe (łodygowe) pierzastodzielne.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) jest bardzo cenną rośliną miododajną. Jest też jedną z podstawowych roślin żywicielskich gąsienic motyla bielinka rukiewnika.
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - owocem jest torebka zawierająca czarne nasiona (29 czerwca)


A tak wyglądały owoce rezedy żółtej ponad dwa tygodnie później:

Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - owoce (16 lipca)
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - pierzastodzielne liście łodygowe
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - pierzastodzielne liście łodygowe

Dodane później

Rezeda żółta (Reseda lutea L.) - wygląd pędu pod koniec września
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) 21 maja   (ogród botaniczny)
-----------------------------
Rezeda żółta (Reseda lutea L.) – gatunek rośliny z rodziny rezedowatych.

Pochodzi znad basenu Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzeniła się. Obecnie rośnie dziko w Afryce Północnej, na Maderze i Wyspach Kanaryjskich, w Europie Południowej i Środkowej oraz na dużej części kontynentu azjatyckiego (Azja Zachodnia, Kaukaz, Syberia Zachodnia, Turkmenistan).

Obecnie występuje pospolicie na terenie całego kraju (zwłaszcza w południowej części kraju, za to bardzo rzadko w niższych położeniach górskich), stale zwiększając swoją liczebność.
Status gatunku we florze Polski: na południu archeofit, na północy kenofit.

Łodyga - łodygi wzniesione, leżące lub podnoszące się, o długości 20-80 cm, pojedyncze lub rozgałęzione, ulistnione.

Liście  -  dolne (odziomkowe) ułożone w rozetkę, niepodzielne lub trójdzielne, liście wyższe (łodygowe) pierzastodzielne.

Kwiatykwiaty grzbieciste, zebrane początkowo w gęste grona, a w miarę wzrostu w coraz luźniejsze grona. Korona żółta, płatki w liczbie 6, trzydzielne. Pręciki liczne, odchylone na boki, prostują się w miarę dojrzewania. Kwiaty drobne, jasnożółte, bezwonne.
Kwitnie w czerwcu i lipcu. Zakwita na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja i kwitnie przez 10 tygodni.

Owoc  -  torebka z dojrzałymi nasionami wzniesiona. Nasiona czarne i gładkie.

Bylina lub roślina dwuletnia, hemikryptofit.
Bardzo cenna roślina miododajna - jej wydajność miodową określa się na 110 kg z ha.

Siedliska - występuje na suchych wzgórzach, nasypach kolejowych, przydrożach, wysypiskach gruzów i w miejscach ruderalnych.


W średniowieczu była używana jako roślina barwierska - zawiera żółty barwnik luteinę.

W symbolice kwiatowej rezeda oznacza skromność.

Jest jedną z podstawowych roślin żywicielskich gąsienic motyla bielinka rukiewnika.
*****************
Rezeda (Reseda L.) - rodzaj roślin zielnych lub krzewinek z rodziny rezedowatych (Resedaceae DC. ex Gray). Należy do niego około 60(80?) gatunków pochodzących z Azji, Europy i Afryki.
Gatunkiem typowym jest rezeda żółta (Reseda lutea L.)
Rośliny dwuletnie lub byliny o gwiazdkowatych, zielonkawożółtych lub zielonkawobiałych, drobnych kwiatach zebranych w grona podobne do kłosów.


źródło 1, źródło 2,


.41.845

rezeda żółta, Reseda lutea, rezeda żółta zdjęcia opis, Reseda lutea zdjecia opis, rezeda żółta wygląd informacje, Reseda lutea kwiaty liście, rezeda żółta chwile zachwycone, Reseda lutea chwile zachwycone, wysoka roślina żółtawe kwiatki, drobne kwiatki wysoka łodyga, jasnożółte drobne kwiatki kłos,


2 komentarze:

 1. Faktycznie pospolity gatunek, acz ... rzadko widywany. Bo na łąkach regularnie koszonych ma nikłe szanse kwitnienia a tam gdzie kosi się raz dwa razy do roku, zazwyczaj wtopiony jest w inną wysoką roślinność.
  U mnie w pracy średnio liczna i... zazwyczaj pozostawiana przez kosiarzy, bo panuje u nas umowa że roślin miododajnych nie wykaszamy, póki kwitną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znalazłam rezedę na nieużytku, który rośliny dopiero zaczynały zajmować (z pewnością co najmniej drugi rok). Teren na pewno nie był koszony, a jednak rezeda wybijała się ponad inne rośliny - nieopodal rosły żmijowce, które potrafią być wysokie. Z daleka kępa rezedy wyglądała jak żółtawe "rusztowanie"... na kształt odwróconej klatki dla kanarka :-). Wyglądała tak oryginalnie, że czym prędzej podeszłam, by zobaczyć co to za roślina.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...