8 lipca 2015

Goździk kartuzek


Bardzo lubię Mój Las, okoliczne łąki, pobocza ścieżek oraz trzy stawy, ale trochę zaczęło brakować mi miejsca czy raczej nowych obiektów do fotografowania. Poznałam i sfotografowałam już sporo roślin. Pewnie, że próbuję je sfotować coraz lepiej i stale ponawiam próby, ale pewnego razu zapragnęłam wybrać się dalej. Gdzieś, gdzie dotąd nie dotarłam, przynajmniej w środku lata.
I tak ruszyłam przed siebie zacienioną ścieżką ciekawa dokąd mnie poprowadzi. Minęłam ostatni, Średni Staw i oto stanęłam na rozstaju. Wybrałam ścieżkę na lewo, prowadzącą do łąki. Natknęłam się na młodą szczeć (wyglądała nieco inaczej, ale pokażę ją przy innej okazji), poza tym roślinność nie była zbyt urozmaicona - głównie trawy, przymiotno, dziurawiec i młoda nawłoć. Tuż za łąką teren nagle się obniżył, była tam polana, a za nią znów las. Kiedyś, pod koniec zimy byłam tutaj na spacerze, ale teraz miejsce to zmieniło się nie do poznania. Tam, gdzie wówczas spotkałam dwa cytrynowożółte motyle, zwiastuny wiosny, ujrzałam mnóstwo intensywnie różowych, dzikich goździków. Nad nimi baraszkowało co najmniej dziesięć latolistków cytrynków. Wierzcie mi, pyszny był to widok. Czegoś takiego właśnie mi brakowało  :-) .

Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich i jest dość pospolity w naturalnym środowisku.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - pokrój. Z kłącza wyrasta zwykle kilka-kilkanaście łodyg. Czasami występują łodygi płonne (bezkwiatowe). jjest rośliną bardzo zmienną, tworzy liczne odmiany oraz mieszańce z innymi gatunkami goździków.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - najczęściej występuje na podłożu wapiennym na suchych murawach i łąkach, w świetlistych borach sosnowych, zarasta także hałdy oraz piaszczyste i słoneczne lasy, brzegi lasów, skałki.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - 5 płatków korony koloru różowego lub czerwonego, na końcach rozszerzonych i ząbkowanych. Z wierzchu zwykle są kosmate, czasami nagie. 5 pręcików i jeden słupek z dwiema nitkowatymi szyjkami.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - kwitnie od czerwca do września. Roślina światłolubna i ciepłolubna.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - jego lekko pachnące kwiaty wabiły motyle, latolistki cytrynki.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - liście równowąskie, o nasadach zrośniętych w długą pochwę (o długości trzykrotnie większej od szerokości liścia) obejmującą łodygę, końce zaostrzone. Mają szerokość 1,7-7 mm.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) występuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie oraz w Turcji.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - łodyga pojedyncza, rzadko rozgałęziona, wzniesiona, sztywna, o wysokości 15-70 cm. Jest naga i woskowana. Górą jest czterokanciasta i rzadko tylko rozgałęzia się.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się do wysadzania na rabatach, na łąkach, w nasadzeniach naturalistycznych oraz do uprawy na kwiat cięty.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) w uprawie jest niewymagający i bardzo odporny. Doskonale rośnie w miejscach suchych, na pełnym słońcu. Będzie rósł w miejscach, gdzie większość innych roślin nie daje sobie rady.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - kwiaty zebrane na szczycie łodygi w luźną główkę. Są bezszypułkowe i mają jajowatego kształtu, brunatne i łuskowate przysadki, zwężające się stopniowo w cienki ząbek.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - przedprątne kwiaty zapylane są przez motyle. Tu: latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni)


------------------------Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Występuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie oraz w Turcji.
W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich i jest dość pospolity w naturalnym środowisku. W wielu krajach, także w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy lub zadomowiony

Łodyga - pojedyncza, rzadko rozgałęziona, wzniesiona, sztywna, o wysokości 15-70 cm. Jest naga i woskowana. Górą jest czterokanciasta i rzadko tylko rozgałęzia się. Z kłącza wyrasta zwykle kilka-kilkanaście łodyg. Czasami występują łodygi płonne (bezkwiatowe).

Liście - ulistnienie naprzeciwległe. Liście równowąskie, o nasadach zrośniętych w długą pochwę (o długości trzykrotnie większej od szerokości liścia) obejmującą łodygę, końce zaostrzone. Mają szerokość 1,7-7 mm.

Kwiaty - zebrane na szczycie łodygi w luźną główkę. Są bezszypułkowe i mają jajowatego kształtu, brunatne i łuskowate przysadki, które zwężają się stopniowo w cienki ząbek sięgający połowy długości kielicha. Walcowaty, wielonerwowy kielich brudnopurpurowego koloru długości 2 cm, górą ciemniejszy. 5 płatków korony koloru różowego lub czerwonego, na końcach rozszerzonych i ząbkowanych. Z wierzchu zwykle są kosmate, czasami nagie. 5 pręcików i jeden słupek z dwiema nitkowatymi szyjkami. Kwiaty przedprątne, lekko pachnące, zapylane przez motyle
Kwitnie od czerwca do września.

Owoc - wydłużona torebka z licznymi okrągłymi i spłaszczonymi nasionami.

Korzeń - tworzy silne i rozgałęzione kłącze.

Bylina, chamefit (pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym znajdują się ponad ziemią, ale nie wyżej niż 0,3 m-0,5 m).
Roślina światłolubna i ciepłolubna.
Roślina bardzo zmienna, tworzy liczne odmiany oraz mieszańce z innymi gatunkami goździków.
Tworzy mieszańce z goździkiem kosmatym, goździkiem piaskowym, goździkiem kropkowanym i goździkiem pysznym. Gatunek zmienny, występuje w licznych odmianach

Siedliska - najczęściej występuje na podłożu wapiennym na suchych murawach, w świetlistych borach sosnowych, suchych łąkach, na piaskach. Zarasta także hałdy oraz piaszczyste i słoneczne lasy, brzegi lasów, skałki.

Uprawa - goździk kartuzek nadaje się do wysadzania na rabatach, na łąkach, w nasadzeniach naturalistycznych oraz do uprawy na kwiat cięty. Najlepiej sadzić go na glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej. Jest niewymagający i bardzo odporny. Doskonale rośnie w miejscach suchych, na pełnym słońcu. Będzie rósł w miejscach, gdzie większość innych roślin nie daje sobie rady.


źródło 1, źródło 2,

.43.42.


goździk kartuzek, Dianthus carthusianorum, dziki goździk zdjęcia, goździk kartuzek zdjęcia opis, Dianthus carthusianorum zdjęcia opis, goździk kartuzek obrazy informacje, Dianthus carthusianorum obrazy informacje, goździk kartuzek chwile zachwycone, Dianthus carthusianorum chwile zachwycone,7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Miło było znaleźć te goździki i motylki :-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trafiłam tam w czasie, gdy kwitły goździki :-)

   Usuń
 3. Uwielbiam polne kwiaty :) Kojarzą mi się z latem i wakacjami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również! Dziko rosnące goździki i to w takiej ilości spotkałam jednak po raz pierwszy. Był to wspaniały widok :-)

   Usuń
 4. W łanach z cykorią i chabrami i makami robi niesamowity spektakl.

  OdpowiedzUsuń