23 sierpnia 2013

Czerwona ważka - drugie spotkanie

Zapraszam do obejrzenia nowych zdjęć ważki o czekoladowych oczach, czerwonym odwłoku i czarnych nogach. Myślę, że jest to młody samiec szablaka krwistego.
Tę ważkę spotkałam na Łące Wschodniej - przysiadła nieopodal mnie na uschłym krwawniku. Ta roślina jest chyba ulubionym lądowiskiem tych owadów, gdyż później na innym krwawniku zrobiłam kilka fotek kolejnej ważce i ta również cierpliwie mi pozowała.
Korzystając z okazji pstryknęłam mnóstwo ujęć, tym razem nie z góry lecz en face. Można powiedzieć, że patrzyłyśmy sobie w oczy :-).
 
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) -  samiec
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) -  samce z tego gatunku mają najbardziej czerwone odwłoki spośród wszystkich, występujących w Polsce, dziewięciu gatunków szablaka.
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) należy do grupy czarnonogich
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum)  widoczne dwie czarne plamki na grzbietowej stronie segmentów 8 i 9. Po bokach odwłoka występują czarne linie podkreślające ostre krawędzie. Na końcu odwłoka znajdują się narządy analne.
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) - młody samiec w całej okazałości.
Długość ciała szablaków krwistych dochodzi do 4 cm, a rozpiętość skrzydeł do 6 cm.
Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) -  samiec


Opis gatunku szablaka krwistego zamieściłam na blogu Ważki zaChwycone - SAMIECSAMICA


czerwona ważka, czerwona ważka czarnonoga zdjęcia, szablak krwisty wygląd zdjecia, ważka czerwona, ważka zdjęcia makro, Sympetrum sanguineum, szablak krwisty chwile zachwycone

4 komentarze:

 1. Albo ważka była ogromnie cierpliwa, albo bardzo szybko robisz mnóstwo zdjęć :) A mnie ważki w tym roku nie dopisały (wprawdzie lepiej niż motyle, ale...) Pozazdrościć! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemal dziesięciominutowa sesja z jedną krótką pauzą (ważka odfrunęła na 5 sekund i usiadła niemal w tym samym miejscu). Może mam szczęście, ale podejrzewam, że to coś więcej... Pozwoliła mi się zbliżyć obiektywem na mniej niż 10 cm.
   Życzę powodzenia i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Wonderful macro pictures Anika..... my compliments.

  Pozdrawiam, Joop

  http://joopzandfotografie.blogspot.nl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i pozdrawiam :-)

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)