17 maja 2013

Starzec wiosenny

Starzec wiosenny (Senecio veralis)   
Uczę się rozpoznawać rośliny przy okazji ich fotografowania. Odszukanie nazwy konkretnego gatunku, mimo nieocenionej pomocy Internetu, czasami trwa dość długo i wymaga porównania wielu zdjęć i opisów.
Poniżej fotografii zamieszczam opis rośliny zaczerpnięty z Wikipedii, lecz nie zawsze bywa on dla mnie zrozumiały (eh, to precyzyjne botaniczne słownictwo!). W każdym razie okaz, który spotkałam miał ok. 30 cm wysokości i kwiaty o 13 płatkach (podobnie jak na zdjęciach innych autorów). Charakterystyczne są (czy tylko dla tego gatunku?) czarne punkciki na końcach płatków i brzegach pąków (przepraszam za mało fachowe określenia).

Zdjęcie zaprezentowane u góry zostało obrobione w programie Photoshop przez autora bloga Ladaco, a poniższe przeze mnie - w przeglądarce IrfanView...  No comment please!  :-) .

Starzec wiosenny (Senecio vernalis) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych  [obróbka zdjęcia z grudnia 2013 r.]
Starzec wiosenny (Senecio vernalis) - brzeżne duże kwiaty języczkowe mają żółty kolor, są płaskie i odstające, wewnątrz koszyczka znajdują się kwiaty rurkowe (8 maja)
Starzec wiosenny (Senecio vernalis) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Azji i południowo-wschodniej Europy. Nie występuje na Wyspach Brytyjskich.
Starzec wiosenny (Senecio vernalis) - jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Roślina trująca
Starzec wiosenny (Senecio vernalis) występuje na glebach piaszczystych i gliniastych. Kwitnie od maja do czerwca, a nawet do października.
Starzec wiosenny (Senecio vernalis)  - wygląd liści i łodyg



Dodane 7 lat później:

Starzec wiosenny (Senecio veralis) 26 kwietnia 2020
Starzec wiosenny (Senecio veralis) Ta sama roślina [2 maja 2020]
Starzec wiosenny (Senecio veralis)   2 maja 2020



Poniżej powtórna obróbka zdjęcia wykonana 19 maja 2020 r. w programie IrfanView. Usunięcie płatków niepotrzebnego kwiatka (na dole zdjęcia) przeprowadziłam z grubsza, niezbyt dokładnie (szkoda było mi czasu, ale wiem, że potrafię zrobić to dużo lepiej). Bardziej zależało mi na tym, by przekonać się, czy uzyskanie zadowalającej kolorystyki jest już dla mnie osiągalne. Może w przyszłości wyciągnę z tego kadru jeszcze więcej, ale i z tej obróbki jestem już całkiem zadowolona. Właśnie o taki "kosmiczny" efekt zawsze mi chodziło  ;-)

Starzec wiosenny (Senecio veralis) 







-----------------------------------






Starzec wiosenny (Senecio vernalis) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Pochodzi z Azji i południowo-wschodniej Europy. Nie występuje na Wyspach Brytyjskich.
Do Polski został przypadkowo zawleczony w wieku XVIII lub XIX.

Obecnie występuje w całej Polsce. Dla gatunków rodzimych stanowi niewielkie zagrożenie, jednak na obszarach chronionych powinien być zwalczany. Na niżu jest rośliną pospolitą, w górach (występuje tylko na niższych położeniach) jest rzadszy.

Status gatunku we florze Polski: kenofit.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Hemikryptofit.
Roślina trująca.


Łodyga - wzniesiona o wysokości 10-80 cm, rozgałęziająca się.

Liście - w zarysie podługowate, pierzasto-klapowane o ząbkowanych i obustronnie pajęczynowato owłosionych łatkach (odcinkach). Dolne liście ogonkowe, górne siedzące, u nasady z szerokimi uszkami obejmującymi łodygę..

Kwiaty - kwiatostan złożony: koszyczki zebrane w rozgałęziony podbaldach. Koszyczki o średnicy 8-10 mm z plewinkami na dnie. Okrywa koszyczka o dzwonkowatym kształcie, jednorzędowa, złożona z jajowatych lub lancetowatych, nie zachodzących na siebie listków o czarnych szczytach. Przeważnie występuje 21 listków okrywy oraz 6-12 dodatkowych listków. Brzeżne, duże kwiaty języczkowe mają żółty kolor, są płaskie i odstające, wewnątrz koszyczka kwiaty rurkowe.
Kwitnie - od maja do czerwca, czasami kwitnienie przedłuża się do września, a nawet października.

Owoc - niełupki z puchem kielichowym (pappus) rozsiewane przez wiatr (anemochoria).


Siedlisko - wysypiska, pola, nieużytki, drogi i przydroża, nasypy kolejowe, młode nasadzenia sosnowe; na glebach piaszczystych i gliniastych, występuje grupowo, a nawet masowo.

Zmienność - tworzy mieszańce z starcem zwyczajnym.



starzec wiosenny, Senecio vernalis, starzec wiosenny opis zdjęcia, starzec wiosenny zdjęcia informacje, starzec wiosenny chwile zachwycone,

6 komentarzy:

  1. Dwie pierwsze fotografie najlepsze! :) Lubię te Twoje opisy roślin - ja jestem zbyt leniwy, by szukać i zamieszczać takie precyzyjne opisy (poza tym boję się, że pomylę gatunki i dopiero będzie wstyd ;) )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie najbardziej podoba się to pierwsze ujęcie, ale nie potrafiłam lepiej go "obrobić" . Myślisz, że dałoby się coś lepszego zrobić z tłem? Dziękuję za komentarz - to dla mnie wielka przyjemność. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Myślę, że tło jest ok - ja spróbowałbym pozbyć się płatków drugiego kwiatka, gdybym miał fotkę w pełnej rozdzielczości :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Ci dziękuję za pomoc i piękne opracowanie zdjęcia nr 1. Umieszczam je na początku posta, choć zostawiam własną dłubaninę, żeby było widać różnicę (między programem do obróbki zdjęć a przeglądarką). Kiedy zobaczyłam swoje zdjęcie po raz pierwszy, miałam skojarzenie z kosmosem, pięknym i tajemniczym układem, ale nie byłam w stanie go doszlifować.
      A bardzo chciałam, żeby to zdjęcie właśnie tak wyglądało! Jestem zachwycona! Dziękuję

      Usuń
    2. Cieszę się, że Ci się spodobało - natomiast sprostuję tylko, że obróbka była robiona w Photoshopie, a nie w Lightroomie :)

      Usuń
    3. A, to zaraz sprostuję! :-)

      Usuń